| Camera | 40MP+20MP+8MP Main, 24MP Front | |
|---|---|---|
| Display | 6.39 inch AMOLED Display | |
| Sim | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) | |
| OS | Android 9.0 Pie | |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) | |
| RAM | 8 GB RAM | |
| Memory | 256 GB, 512 GB ROM | |
| Battery | 4200 mAh Li-Po Battery |
| Name | |
|---|---|
| Model | |
| Price | |
| Brand | Huawei |
| Type | Smart Phone |
| Showroom | Click Here |
| Launch Announcement | 2018, October |
|---|---|
| Launch Date | Available. Released 2018, December |
| Network Type | GSM / HSPA / LTE |
|---|---|
| Network 2G | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| Network 3G | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| Network 4G | LTE |
| Network Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat21 1400/200 Mbps |
| Network GPRS | Yes |
| Network EDGE | Yes |
| Display Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M Colors |
|---|---|
| Display Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~87.9% screen-to-body ratio) |
| Display Resolution | 1440 x 3120 pixels, 19.5:9 ratio |
| Display Multitouch | Yes |
| Display Density | 538 ppi density |
| Display Screen Protection | Corning Gorilla Glass |
| Primary Camera | Triple: 40 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/1.7 |
|---|---|
| Secondary Camera | 24 MP, f/2.0, 26mm (wide) |
| Camera Features | Leica Optics, Dual-LED Dual-tone Flash, Panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps |
| Body Dimensions | 157.8 x 72.3 x 9.7 mm (6.21 x 2.85 x 0.38 in) |
|---|---|
| Body Weight | 187 g (6.60 oz) |
| Body Build | Front glass, leather/glass back, aluminum frame |
| Body Color | Black, Red (China only) |
| Operating System | Android 9.0 Pie |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A76 & 2x1.92 GHz Cortex-A76 & 4x1.8 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Mali-G76 MP10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 980 (7 nm) |
| Memory Internal | 256 GB, 512 GB |
|---|---|
| Memory External | NM (Nano Memory), up to 256GB (uses SIM 2) |
| Ram | 8 GB |
| Battery Type | Non-removable Li-Po Battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 4200 mAh Battery |
| Fm Radio | No |
|---|
| Audio | Vibration, MP3, WAV Ringtones |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes, with Stereo Speakers |
| 3.5mm Jack | No |
| WiFi | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, Hotspot |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| USB | 3.1, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-G |
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, |
| Sensors | Face ID, fingerprint - under display, accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
|---|---|
| Messaging | SMS(threaded view), MMS, Email, Push Email, IM |
| Browser | HTML5 |
| Java | No |
| Made By | China |
|---|---|
| Other Features | Fast battery charging 40W (70% in 30 min) Qi wireless fast charging 15W Reverse wireless charging DivX/XviD/MP4/H.265/WMV player MP3/eAAC+/WMA/WAV/FLAC player Document editor Photo/video editor |
This phone is a winner in every aspect even with its price.
Display: 12.9 Inches LED LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M1
RAM: 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 11.0 Inches Liquid Retina IPS LCD Display
Camera: 12MP+10MP Main, 12MP Front Camera
Chipset: Apple M2 Chipset
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 7538 mAh (28.65 Wh), non-removable Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LCD Display
Camera: 12MP+10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M2
RAM: 8GB RAM
OS: iPadOS 16
Battery: Li-Po 10758 mAh Battery
View Details →
Display: 12.9 Inches LED LCD Display
Camera: 12MP+ 10MP+TOF 3D Main, 12MP Front
Chipset: Apple M1
RAM: 16GB RAM
OS: iPadOS 14.5.1, upgradable to iPadOS 14.6
Battery: Li-Po (40.88 Wh), non-removable battery
View Details →
Display: 7.6 inches Foldable Dynamic AMOLED 2X
Camera: 12MP+12MP+12MP main, 16MP front
Chipset: Qualcomm Snapdragon 888+
RAM: 12GB RAM
OS: Android 12
Battery: Li-Po 4400 mAh Battery
View Details →
Display: 8.1 inch AMOLED Display
Camera: 11MP Camera
Chipset: Qualcomm Snapdragon 888
RAM: 6GB RAM
OS: Android 11
Battery: 4000 mAh Li-Poly Lithium Polymer Battery
View Details →
Display: 6.7 inches Super Retina XDR OLED
Camera: 12MP+12MP+12MP Main, 12MP Front
Chipset: Apple A15 Bionic (5nm)
RAM: 6GB RAM
OS: iOS 15
Battery: 4000mAh Li-Ion (Lithium Ion) Battery
View Details →
Display: 6.42 inches AMOLED Display
Camera: 16 MP+20 MP Main, 25 MP Front
Chipset: Qualcomm SDM845 Snapdragon 845
RAM: 8 GB RAM
OS: Android 8.1 Oreo
Battery: Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery
View Details →